Metalna ambalaža za hranu najčešće podrazumeva aluminijumske limenke i čelične konzerve. Bezbednost metalne ambalaže za hranu više je uslovljena organskim premazima koji dolaze u kontakt sa sadržajem nego samom vrstom materijala
Široka upotreba metala i legura počinje u ranom 19.veku. Za ambalažu i posuđe se najčešće koriste aluminijum i razne vrste čelika. Ovi materijali su dobre barijere za gasove, svetlost, mirise i mehanička oštećenja. Otkriće procesa konzerviranja omogućio je duži rok trajanja hrane, naročito kada se vrši pasterizacija ili sterilizacija direktno u ambalaži.
Metalnu ambalažu za hranu danas čine limenke za hranu i piće, ali i tube, tacne, folije, poklopci za staklenu ambalažu. Folije od metala ili legura se koriste često u višeslojnim materijalima za ambalažu
Metal kao ambalaža
Aluminijumska ambalaža za hranu i pića se proizvodi od legure aluminijuma koja sadrži više od 90% aluminijuma koji još sadrži i određene procente bakra, cinka, mangana i drugih metala.
Čelična ambalaža se proizvodi od raznih vrsta čelika, često zaštićen slojem kalaja, ili čelik obložen, elektrolitički, hromom.
Zbog mogućih interakcija između upakovane hrane i metala, ova vrsta ambalaže mora biti zaštićena slojem laka ili određenih premaza (organski polimeri). Ovako zaštićena metalna konzerva sprečava neželjene uticaje na upakovanu hranu.
Zdravstvena bezbednost metalne ambalaže
Kada je metal ili legura u direktnom kontaktu sa hranom, može doći do migracije jona metala iz ambalaže u hranu. Tako je moguće da se promeni ukus i miris hrane, kao i da sadržaj metala u hrani bude veći od maksimalno dozvoljene količine. Moguće je čak da dođe do korozije čelične ambalaže. Kiselost hrane, sadržaj soli, temperatura skladištenja ili konzerviranja ubrzava ove procese. Zato se organski premazi koriste kao zaštitni sloj između metalne ambalaže i hrane.
Međutim, organski premazi sadrže razna hemijska jedinjenja koja mogu da migriraju u hranu, naročito ako proces formiranja ovog sloja ili njegov sastav nisu adekvatni. Zbog migracije nekih jedinjenja iz premaza, upakovana hrana može u matalne konzerve biti nebezbedna za zdravlje. Iz tog razloga je neophodna provera metalne ambalaže pre upotrebe, kako bi se utvrdila migracija štetnih materija, posebno Bisfenola A ili formaldehida.